Czy Twoja ulubiona herbata może smakować jeszcze lepiej?
W Dilmah wychodzimy z założenia, że najlepsza herbata to taka, która smakuje Tobie i Twoim gościom. Chociaż każdy z nas ma swoje rytuały jej przygotowania, to dziś chcemy zainspirować Cię do sprawdzenia, w jaki sposób kilka małych zmian wpłynie na pojawienie się w Twojej filiżance nowych niuansów w smaku i zapachu. Herbatę prawdopodobnie pijesz co najmniej kilka razy w tygodniu – warto sprawdzić, czy może smakować jeszcze lepiej.
Czego dowiesz się z tego tekstu?
Poznasz wskazówki - jak powinno się parzyć herbatę według Dilmah:
- jak wybierać herbatę dobrej jakości
- jak przechowywać herbatę, żeby utrzymała świeżość
- jak woda wpływa na smak herbaty
- jak parzyć różne rodzaje herbaty
Herbata dobrej jakości – jak wybrać herbatę premium?
Mamy szczęście mieć ogromny wybór herbat – jednak nie wszystkie po zaparzeniu będą smakować tak samo dobrze. Biorąc pod uwagę fakt, że herbata jest jednym z podstawowych napojów w polskich domach (aż 80% z nas pije ją codziennie*), warto zastanowić się nad tym, co właściwie pijemy. Przed zakupem dobrze jest porównać informacje i sprawdzić m.in.:
Skąd pochodzi herbata?
Czy tak jak w przypadku Dilmah wskazane jest miejsce pochodzenia (kraj, region lub nawet konkretny ogród herbaciany) – to daje gwarancję, że herbata jest jednorodna, niemieszana z herbatami gorszej jakości,
Czy herbata jest zbierana, przetwarzana i pakowana w miejscu uprawy?
Tak jak herbaty Dilmah – dzięki czemu masz pewność, że mimo transportu jest świeża, nie pochłonęła obcych zapachów i utrzymała swoje naturalne wartości, np. jest bogata w antyoksydanty,
Jaką metoda jest przetwarzana?
Czy producent wybrał tańszy, przyspieszony sposób CTC (cięcie, rozrywanie i zwijanie liści), czy tak jak Dilmah postawił na kilkuetapowy rzemieślniczy proces, który zaczyna się od ręcznego zrywania wyłącznie dwóch górnych listków i pączka.
Warto dodać, że w przypadku herbat Dilmah masz gwarancję, że niezależnie od sposobu pakowania herbaty (sypana lub w torebkach) otrzymujesz ten sam produkt wysokiej jakości.
Jak przechowywać herbatę, żeby utrzymała swoje walory?
Największym ułatwieniem w kwestii utrzymania walorów herbaty jest kupowanie jej w torebkach zapakowanych w indywidualne koperty lub w puszkach zapewniających szczelne zamykanie.
Jeśli jednak zdecydujesz się na herbatę w torebkach ekspresowych lub sypaną, wówczas warto zadbać o to, by utrzymała swoje właściwości na dłużej. Najważniejszym celem jest odizolowanie jej od czynników zewnętrznych. Liście mają właściwości higroskopijne, czyli pochłaniają zapachy i wilgoć z otoczenia. Po otwarciu herbata powinna być przechowywana w szczelnych pojemnikach, w suchym i chłodnym miejscu z dala od światła. Jeśli zadbasz o to, by herbata nie miała możliwości wietrzenia, będziesz dłużej cieszyć się jej wyjątkowym aromatem.
Dlaczego woda jest kluczowym elementem parzenia herbaty?
Przechodząc do samego procesu parzenia, musimy zacząć od wody. Jej jakość jest tak samo istotna jak wybór herbaty. Najlepsza będzie woda źródlana – przygotowany z niej napar doskonale odda walory suszu. Woda do parzenia herbaty nie powinna mieć wysokiej zawartości minerałów – ich pojawienie się zwiększa ryzyko, że herbata wyjdzie mętna i pojawi się na niej charakterystyczny herbaciany kożuch. W przypadku twardej wody pomóc mogą dzbanki filtrujące.
To, co jednak może zniweczyć wysiłek przygotowania herbaty, to wielokrotne przegotowywanie wody. Lepiej wlewać ją do czajnika w mniejszych porcjach, zgodnie z aktualnym zapotrzebowaniem i ponownie go napełniać świeżą wodą przed przygotowaniem kolejnego naparu.
Jak prawidłowo parzyć herbatę czarną, zieloną, pu-erh (czerwoną), ulung (oolong), białą i napary?
Mając dobrze przechowywaną herbatę premium i odpowiednią wodę, możemy przystąpić do parzenia. Na tym etapie warto pamiętać, że efektem poprawnego procesu parzenia ma być wydobycie naturalnego dobra z liści – niczego mniej i niczego więcej.
Jeśli chodzi o porcjowanie, to herbaty w torebkach są już gotowe do zaparzenia – wystarczy zadbać o odpowiednią temperaturę i ilość wody. Większe znaki zapytania pojawiają się przy parzeniu herbat sypanych – tu najłatwiej zapamiętać uniwersalne proporcje: 2 g herbaty na 220 ml wody. W przypadku parzenia herbaty w czajniczku o pojemności 250 ml użyj 2,5 g herbaty.
Jak parzyć czarną herbatę?
temperatura wody: 95-100 st. Celsjusza (wrzątek)
czas parzenia: 3-5 minut (3 minuty parzenia – średnia moc, 4 minuty parzenia – herbata mocna, 5 minut parzenia – bardzo mocna herbata, idealna do uzupełnienia mlekiem)
Jak parzyć zieloną herbatę?
temperatura wody: 70-80 st. Celsjusza (woda ok. 3 minuty po zagotowaniu)
czas parzenia: 2-3 minuty
Jak parzyć czerwoną herbatę (pu-erh)?
temperatura wody: 70-80 st. Celsjusza (woda ok. 3 minuty po zagotowaniu)
czas parzenia: 2 minuty
Jak parzyć herbatę ulung (oolong)?
temperatura wody: 70-80 st. Celsjusza (woda ok. 3 minuty po zagotowaniu)
czas parzenia: 2 minuty
Jak parzyć białą herbatę?
temperatura wody: 70-80 st. Celsjusza (woda ok. 3 minuty po zagotowaniu)
czas parzenia: 2-3 minuty
Jak parzyć napary?
temperatura wody: 95-100 st. Celsjusza (wrzątek)
czas parzenia: 3-5 minut
Jak parzyć herbatę sypaną i w torebkach?
Sprawdź, jak w filiżance lub dzbanku parzyć herbatę sypaną lub w torebkach. To tylko 3 proste kroki do osiągnięcia idealnego naparu.
Jak prawidłowo parzyć herbatę sypaną:
- Do czystej filiżanki lub czajniczka włóż zaparzacz, wsyp do niego herbatę, wlej odmierzoną ilość wody w odpowiedniej temperaturze i przykryj.
- Po około minucie parzenia poruszaj delikatnie zaparzaczem, by wprawić herbatę w ruch i zapewnić możliwość uwolnienia pełni smaku.
- Zakończ proces parzenia, wyjmując zaparzacz. Nie wyciskaj herbaty, bo uwolnisz nadmiar goryczki.
Jak prawidłowo parzyć herbatę w torebkach:
- Do czystej filiżanki włóż torebkę z herbatą, wlej odmierzoną ilość wody w odpowiedniej temperaturze i przykryj.
- Po około minucie parzenia zamieszaj torebką, by wprawić herbatę w ruch i zapewnić możliwość uwolnienia pełni smaku.
- Zakończ proces parzenia, wyjmując delikatnie torebkę. Nie wyciskaj jej, bo uwolnisz nadmiar goryczki.
Na wszystkich opakowaniach herbat Dilmah znajdziesz informację, jak prawidłowo parzyć herbatę, by uzyskać doskonały napar.
*Źródło: https://ads.listonic.com/raport/kawa-czy-herbata-raport/
A jeśli nadal mało Ci herbacianych porad i chcesz dążyć do perfekcji w parzeniu herbaty, przeczytaj również nasz Herbaciany Dekalog >>
***
[product id="1547"]
[product id="1549"]
[product id="1395"]
[product id="1548"]
[product id="1199"]
[product id="1345"]