Informacje w podsumowaniu zamówienia

Złożenie zamówienia oznacza zawarcie umowy sprzedaży. Sprzedawca będzie informował na wskazany adres e-mail o postępach w jego realizacji.

Zielona herbata - czym się różni od czarnej?
Zielona herbata - czym się różni od czarnej?

Herbata zielona pochodzi z Chin i jest uprawiana w Japonii, Wietnamie, Tajwanie, Indiach i Sri Lance. 

Japończycy uczynili z picia herbaty art de vivre. O-cha (zielona herbata) jest nieodłączną częścią japońskiej kultury. Najwcześniejsze rytuały związane z tym napojem pochodzą z VI wieku. Odbywały się podczas buddyjskich sesji medytacyjnych. W XVI wieku mistrz herbaty Sen Rikyu opracował kształt ceremoniału herbacianego, który w Japonii obowiązuje do dziś. Jeszcze później, w XVIII wieku, pojawiła się japońska zielona herbata sencha – której liście w toku produkcji traktowane są parą wodną (nazwa oznacza „parzoną herbatę”; pochodzi od japońskiego senjiru – parzyć). Ceremonie herbaciane w Japonii do dziś są wyrazem swoistej filozofii życia. Odbywają się w specjalnie do tego przeznaczonych pomieszczeniach, a czasem osobnych budynkach, i są rytuałem, w którym każdy gest jest ważny.

Angielska królowa przesłała sułtanowi Maroka prezenty, w tym delikatne czajniczki i filiżanki. Zwyczaj picia herbaty przyjął się w marokańskim pałacu, choć w zmienionej formie – zamiast czarnej, parzono zieloną z dodatkiem mięty. Wspólne picie herbaty stało się nie tylko królewską ceremonią, ale także codziennym zwyczajem kulinarnym – znalazła ona swoje miejsce na stole jako uzupełnienie smaku podawanych posiłków 

 

Jak powstaje zielona herbata?

Zielonej herbaty nie poddaje się fermentacji. Trafiające do fabryki świeże liście są natychmiast podgrzewane gorącym powietrzem, smażone, opiekane lub traktowane parą wodną. W ten sposób dezaktywuje się enzymy odpowiedzialne za fermentację. W takich warunkach nie zachodzi utlenianie polifenoli, które zachowane zostają w liściu jako cenne katechiny. Właśnie dlatego zielona herbata ma tak charakterystyczny smak. W przypadku chińskiej zielonej herbaty procesowi fermentacji przeciwdziała się, wystawiając liście na działanie słońca lub osuszanie ciepłym powietrzem, a następnie podsmażanie, które uniemożliwia wszelkie dalsze procesy. Następnie są one zwijane na różne sposoby, a potem ponownie, tym razem ostatecznie, suszone. Zielona herbata jest niefermentowana (nieutleniona), dzięki czemu jej liście zachowują zielony kolor i świeży, rześki smak.

W kategorii samej tylko zielonej herbaty istnieje całe spektrum unikatowych smaków. Do wyboru mamy m.in. takie herbaty jak: Ceylon Whole Leaf Green, Ceylon Young Hyson Green, Sencha Green Extra Special, Japan Sencha Extra Special, Ming Mei Famous Plum Green, Jasmine Extra Special No. 1 Green, Maofeng Fragrant Green, Organic Chun Mei Eyebrow Green czy Organic Ceylon Green.

 

Jak parzyć zieloną herbatę?

Zielona herbata jest ogólnie łagodniejsza od czarnej i powinna być parzona w wodzie przestudzonej do ok. 70-80˚C. Zbyt długie parzenie lub zbyt wysoka temperatura wody uwolni z liści niepożądaną gorycz.

Po zagotowaniu odpowiedniej ilości świeżej, najlepiej źródlanej wody odstawiamy ją na jakiś czas, aby ostygła i dopiero wtedy zalewamy nią listki lub torebki. Po minucie napar mieszamy i odstawiamy na kolejną minutę. Te same listki można parzyć nawet trzykrotnie, za każdym razem wydłużając czas parzenia o pół minuty. Herbaty zielone tradycyjnie podaje się bez mleka i cukru.

 

 

Czy zielona herbata jest lepsza od czarnej?

Zarówno zieloną, jak i czarną herbatę produkuje się z delikatnych pędów krzewów herbacianych (Camellia sinensis). Różnice między produktami końcowymi wynikają z różnych metod przetwarzania. W czarnej herbacie, główna grupa rozpuszczalnych w wodzie związków polifenolowych zwanych katechinami w procesie przetwarzania zmienia się w teaflawiny i tearubiginy, podczas gdy nie ulegają one zmianie w herbacie zielonej. To jest główna różnica między obydwoma rodzajami herbaty, natomiast pozostałe składniki są podobne. Większość korzystnych właściwości herbata zawdzięcza wysokiej zawartości owych polifenolowych związków. Dotychczasowe badania pokazują, że związki polifenolowe zarówno w zielonej, jak i w czarnej herbacie dają podobne korzyści - tak samo jak picie obu herbat.

 

Czy wiesz, że...

Z czterech kilogramów zerwanych liści produkuje się średnio kilogram finalnego produktu – herbaty. Proces przetwarzania zerwanych „dwóch listków i pączka” w czarną herbatę jest skomplikowany i precyzyjny. Składają się nań m.in.: więdnięcie (podsuszanie), rolowanie, fermentacja (czyli utlenianie) i suszenie. Przetworzone listki herbaty zawierają zaledwie 3-4% wilgoci.

 

 

Poznaj nasze propozycje:

 

Czysta zielona herbata. 20 torebek ekspresowych z zawieszką.

[product id="1246"] 

 

Zielona herbata Sencha. 20 torebek ekspresowych z zawieszką.

[product id="1233"] 

 

Zielona herbata cejlońska. 20 stożkowych biodegradowalnych torebek ekspresowych z zawieszką.

[product id="1360"] 

 

Zielona herbata cejlońska "z jednej plantacji". 140g sypkiej herbaty liściastej.

[product id="1633"] 

 

Zielona herbata cejlońska "z jednej plantacji". 125g sypkiej herbaty liściastej w puszce.

[product id="1244"] 

 

Zielona herbata z kwiatami jaśminu. 20 torebek ekspresowych z zawieszką.

[product id="1231"] 

 

Zielona herbata z aromatem bergamotki. 20 torebek ekspresowych z zawieszką.

[product id="1979"] 

 

Zielona herbata z liśćmi mięty. 20 torebek ekspresowych z zawieszką.

[product id="1232"] 

 

Zielona herbata z trawą cytrynową i naturalnym aromatem cytryny. 20 torebek ekspresowych z zawieszką.

[product id="1234"]

 

Zielona herbata z dodatkiem mięty i trawy cytrynowej. 100g sypkiej herbaty liściastej w puszce.

[product id="1371"]

 

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper Premium